wtorek, 27 maja 2025

Ostatnie spotkanie uczniów klas Ia i Ib z SP nr 2 w „Naszej Małej Bibliotece”

Przygoda z międzynarodowym projektem edukacyjno-kulturalny propagującym czytelnictwo wśród uczniów szkół podstawowych i prezentującym europejską kulturę dobiegła końca. Podczas tych spotkań odwiedziliśmy sześć krajów europejskich: Polskę, Estonię, Słowenię, Macedonię Północną, Grecję i Chorwację.
W dniach 21–22 maja 2025 r. odbyły się ostatnie spotkania z uczniami klasy Ia i Ib z SP nr 2 w Kruszwicy. Rozmawialiśmy o walorach przyrodniczych i o tym, że Chorwacja jest obecnie modnym miejscem do spędzania wakacji.
Z tym krajem związane jest opowiadanie Silvija Sesto Peter chce wiedzieć, skąd się biorą dzieci, którego wysłuchały obie klasy. Potem rozmawialiśmy o tym, jak rodzą się dzieci, zwierzęta i ptaki. W książce pojawił się bocian, który według opowiadań niektórych starszych przynosi dzieci. To była okazja do przyjrzenia się bliżej temu ptakowi. Oczywiście nie mogło zabraknąć Łamigłówek Literackich. Każdemu spotkaniu towarzyszyła praca plastyczna. Tym razem dzieci stworzyły bociany, które wylądowały w bocianim gnieździe uplecionym z brzozowych gałązek.

„Nasza Mała Biblioteka” na Zagoplu

W dniu 23 maja 2025 r. filię na Zagoplu odwiedziła klasa IIc z SP nr 1 w Kruszwicy. Zajęcia odbyły się w ramach projektu Nasza Mała Biblioteka.

Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania Rzepy greckiej autorki E. Jerokosty. Następnie uczniowie omawiali książkę oraz rozmawiali o uczuciach i emocjach, które towarzyszą im na co dzień oraz o tym jak można sobie z nimi radzić. Pod koniec lekcji dzieci rozwiązywały Łamigłówki Literackie. Na kolejnym spotkaniu poznamy książkę Gdzie go znalazłaś?


poniedziałek, 26 maja 2025

Dzień Matki - filia Polanowice

W piątek 23 maja 2025 r. w grupie przedszkolnej SP Polanowice odbyły się zajęcia w związku z Dniem Matki. Dzieci wysłuchały rymowanek o rodzinie Kocham Cię, mamo oraz Mamo, nie mogę zasnąć. Następnie dzieci przystąpiły do wykonania prac dla swoich najukochańszych mam.

Dla Mamy - warsztaty w Woli Wapowskiej

W dniu 22 maja 2025 r. bibliotekarka z Woli Wapowskiej przeprowadziła zajęcia dla dzieci z klasy 0A w miejscowej szkole podstawowej. Tematem przewodnim spotkania był zbliżający się Dzień Matki, który będziemy obchodzić 26 maja.

Zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania wierszy Moja mama i Dzień Mamy, a następnie dzieci ochoczo zabrały się do kolorowania laurek. W ten sposób powstały piękne prace plastyczne, które ucieszą oko i serce niejednej mamy.

Nasza Mała Biblioteka w SP Chełmce

W środę 21 maja 2025r.w ramach projektu Nasza Mała Biblioteka bibliotekarka odwiedziła klasę II w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Chełmcach.
Podczas spotkania dzieci miały okazję zapoznać się z książką Pan Kluska i żaglowiec A. Onichimowskiej. Po wysłuchaniu opowiadania uczniowie rozwiązywali zadania z Łamigłówki Literackiej. Następnie dzieci wykonały z rolki po papierze kolorowe żaglówki.

„Biblioteka. Lubię tu być” – lekcja biblioteczna dla klasy 0A z SP nr 2 w Kruszwicy

We wtorek 20 maja odbyły się ostatnie zajęcia w ramach Tygodnia Bibliotek. Gościliśmy na nich uczniów klasy 0A SP nr 2 w Kruszwicy. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z księgozbiorem biblioteki w oddziale dla dzieci i młodzieży. Poznały historię powstania książki i odpowiedziały na pytanie – dlaczego warto czytać książki.

Uczestnicy wysłuchali opowiadania Najwyższa góra z książek, a następnie rozmawiali o książkach, które ich najbardziej zainteresowały. Na zakończenie dzieci odpowiedziały na pytanie, dlaczego lubią tu być i stworzyły plakat nawiązujący do Tygodnia Bibliotek „Biblioteka. Lubię tu być”.

„Dlaczego lubię być w bibliotece?” – odpowiadali uczniowie klasy 0b Z SP nr 2w Kruszwicy

W poniedziałek 19 maja 2025 r. odwiedzili nas uczniowie klasy 0b z SP nr 2 w Kruszwicy. Podczas spotkania rozmawialiśmy o książkach i o tym, jak należy o nie dbać. Potem dzieci zapoznały się z książkami, które nawiązują do haseł „książka” i „biblioteka”.

Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania Najlepsza zupa na świecie i fragmentu Gdybym była książką. Te dwie pozycje były wstępem do zapoznania się z historią, jak powstaje książka i w jaki sposób trafia do rąk czytelnika. Następnie zerówkowicze zmierzyli się z „łamańcami językowymi” i zabawą kalambury, podczas której odgadywali tytuły bajek, baśni i wierszy. Na zakończenie spotkania uczniowie stworzyli plakat, dlaczego lubią być w bibliotece.