poniedziałek, 11 września 2023

Promocja książki o wiatraku w Chrośnie

W dniu 8 września 2023 r. w siedzibie Lokalnej Grupy Działania Czarnoziem na Soli w Kruszwicy odbyła się promocja książki pt. Wiatrak koźlak w Chrośnie z końca lat 60. XVIII w. Jego dzieje i problematyka konserwatorska. Publikacja ta została wydana przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu i jest podsumowaniem działań mających na celu zachowanie zabytku i jego odbudowę. Spotkane to powiązane było z festynem „Święto Chleba w Chrośnie”, który odbył się 9 września pod zrewitalizowanym wiatrakiem w Chrośnie.

Gościem honorowym spotkania był pan doktor Maciej Prarat z Katedry Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, redaktor naukowy i współautor książki o wiatraku.

Ponadto obecni byli: Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, Prezes Lokalnej Grupy Działania Czarnoziem na Soli Bartosz Krajniak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kruszwicy Aleksander Budner wraz z radnymi, dyrektorka kruszwickiej biblioteki Agnieszka Kułacz, sołtyska Chrosna Elżbieta Sawicka oraz delegacja mieszkańców wsi Chrosno. Wśród publiczności nie zabrakło kruszwiczan zainteresowanych historią zabytkowego wiatraka.

Spotkanie otworzył Prezes Lokalnej Grupy Działania Czarnoziem na Soli opisując rolę LGD w pozyskiwaniu funduszów na rewitalizację zabytku. Następnie wystąpił burmistrz Kruszwicy, który przypominał historię starań gminy o zachowanie wiatraka. Sołtys Elżbieta Sawicka opowiedziała, jak społeczność Chrosna walczyła o zachowanie koźlaka, zbierała dokumenty, aby wpisać wiatrak do rejestru zabytków oraz fundusze na tzw. zachowawcze prace budowlane.

Doktor Maciej Prarat w swojej prelekcji przedstawił historię naukowej współpracy wielu specjalistów – w badania wiatraka zaangażowani byli konserwatorzy, dendrochronolog, architekt, historyk i etnograf. Dzięki ich wspólnej pracy oraz zaangażowaniu wielu instytucji cenny drewniany zabytek został odnowiony i obecnie wraz z przylegającą infrastrukturą (m.in. tradycyjny piec chlebowy) jest atrakcją turystyczną.

Podsumowaniem badań i rewitalizacji wiatraka jest wyjątkowa wśród opracowań naukowych książka Wiatrak koźlak w Chrośnie z końca lat 60. XVIII wieku. Jego dzieje i problematyka konserwatorska będąca kompletną monografią opisywanego zabytku.

Należy także wspomnieć, że wiatrak „Gustaw” otrzymał dwie nagrody: medal Hereditas Saeculorum za projekt „Rewitalizacja zabytkowego wiatraka typu koźlak w Chrośnie” oraz wyróżnienie w kategorii zabytków techniki w konkursie „Zabytek zadbany” organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.

Galeria zdjęć

Osoby zainteresowane przeczytaniem książki o wiatraku w Chrośnie mogą ją wypożyczyć w kruszwickiej bibliotece.

Brak komentarzy: