czwartek, 20 czerwca 2024

Projekt „Biblioteki Pełne Dobrej Energii” w filii w Polanowicach

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kruszwicy z filią w Polanowicach uczestniczyła w projekcie „Biblioteki Pełne Dobrej Energii”.

Galeria zdjęć 

Bibliotekarka przeprowadziła trzy spotkania w oddziałach przedszkolnych przy Niepublicznej Szkole Podstawowej w Racicach i przy Szkole Podstawowej w Polanowicach. Zajęcia te miały na celu wzmacnianie i poszerzanie wiedzy dotyczącej ekologii, zmian klimatycznych oraz odnawialnych źródeł energii Do tego celu podczas spotkań wykorzystano książki, które otrzymaliśmy w ramach grantu projektowego z Fundacji PVE Dobra Energia z siedzibą w Białych Błotach.

Pierwsze zajęcia „Uratujmy naszą ziemię” odbyły się 22 maja w grupie przedszkolnej w Polanowicach, a 24 maja ten sam temat był poruszony z przedszkolakami w Racicach. Dzieci wysłuchały opowiadań z teatru kamishibai o przygodach pingwinka Pingo Nieznośne śmieci w oceanach oraz Kreatywny recykling i tajemnicza skrzynia. Następnie rozmawialiśmy o zaśmiecaniu wód, o ochronie organizmów w nich żyjących i o sposobach dbania o czystość w zbiornikach wodnych i na plażach.

„O odnawialnych źródłach energii i o sposobach ochrony planety” to kolejny temat zajęć dla przedszkolaków w Racicach i Polanowicach. Podczas spotkań dla obu oddziałów przedszkolnych, które miały miejsce 27 maja, bibliotekarka rozmawiała z najmłodszymi o odnawialnych źródłach energii, o panelach fotowoltaicznych i energii pozyskiwanej z wiatraków. Podczas spotkania dzieci uzyskały informacje o konkursie plastycznym „Chrońmy naszą planetę dzięki OZE”.

Natomiast 12 czerwca w filii bibliotecznej w Polanowicach miało miejsce wręczenie nagród dzieciom, które zwyciężyły w tym konkursie.

Ostatnie spotkanie ze światem przyrody i ekologii miało miejsce podczas wycieczki po najbliższej okolicy. W Racicach było to 14 czerwca, a w Polanowicach 18 czerwca. Przedszkolaki wcieliły się w role detektywów przyrodniczych z lupą, lornetką i kompasem w dłoni. Wstępem do odkrywania przyrody były opowiadania Po co wieje wiatr i Futuropolis – miasto jutra. Podczas spaceru podróżnikom drogę wskazywał kompas. Dzieci nasłuchiwały śpiewu ptaków, a przy pomocy lup i lornetek identyfikowały i oglądały w powiększeniu owady, robaki oraz rośliny. Na zakończenie wycieczek odbył się piknik, podczas którego dzieci mogły dłużej obcować z przyrodą.

Działania realizowane były w ramach ogólnopolskiego projektu „Biblioteki Pełne Dobrej Energii” prowadzonego przez Fundację PVE Dobra Energia.

Linki dotyczące projektu: https://pvedobraenergia.pl/ https://pvedobraenergia.pl/.../biblioteki-pelne-dobrej.../ Fundacja PVE Dobra Energia

środa, 19 czerwca 2024

Projekt „Biblioteki Pełne Dobrej Energii” w filii w Chełmcach

W projekcie „Biblioteki Pełne Dobrej Energii” uczestniczyła filia biblioteczna w Chełmcach.

GALERIA ZDJĘĆ

W ramach projektu przeprowadzono trzy tematyczne spotkania z przedszkolakami ze Szkoły Podstawowej w Chełmcach w dwóch grupach przedszkolnych. Zajęcia te miały na celu wzmacnianie i poszerzanie wiedzy dotyczącej ekologii, zmian klimatycznych oraz odnawialnych źródeł energii. Do tego celu wykorzystano książki, które otrzymaliśmy w ramach grantu projektowego z Fundacji PVE Dobra Energia z siedzibą w Białych Błotach.

Na pierwszym spotkaniu, które odbyło się 28.05.2024 r. bibliotekarka rozmawiała z dziećmi o odnawialnych źródłach energii i o sposobie ochrony naszej planety. W tym celu wykorzystano broszurę informacyjną Dobra energia oraz dwie pozycje książkowe Ocieplenie klimatu i Energia. Następnie nadszedł czas na rozmowy o sposobach oszczędzania energii, o fotowoltaice, która jest coraz bardziej rozpowszechniona i o energii z wiatraków, których jest bardzo dużo w najbliższej okolicy. Na zakończenie spotkania przedszkolaki dowiedziały się o konkursie plastycznym „Chrońmy naszą planetę dzięki OZE” i o jego zasadach.

Drugie spotkanie z najmłodszymi odkrywcami przyrody odbyło się 4.06.2024 r. Tym razem dzieci wysłuchały  opowiadań o przygodach pingwina Pingo Nieznośne śmieci w oceanach oraz Kreatywny recykling i tajemnicza skrzynia. Potem przedszkolaki dyskutowały o recyklingu i o segregowaniu odpadów.

Podczas ostatniego spotkania odbyła się wycieczka po najbliższej okolicy. Miała ona miejsce 12.06.2024 r. Bibliotekarka wraz z przedszkolakami wybrała się na spacer. Podczas obserwowania najbliższej okolicy dzieci podziwiały piękno przyrody .Nasłuchiwały śpiewu ptaków, szelestu liści, rozpoznawały drzewa, kwiaty i rośliny, a także zbierały napotkane rośliny. Na zakończenie zajęć, który realizowała biblioteka w ramach projektu, przedszkolaki wykonały plakat wykorzystując zdobyte materiały. Tego dnia miało miejsce również rozstrzygniecie konkursu plastycznego i wręczanie w filii w Chełmcach nagród ufundowanych przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Kruszwicy.

Działania realizowane były w ramach ogólnopolskiego projektu „Biblioteki pełne Dobrej Energii” prowadzonego przez Fundację PVE Dobra Energia.

Linki dotyczące projektu: https://pvedobraenergia.pl/ https://pvedobraenergia.pl/.../biblioteki-pelne-dobrej.../ Fundacja PVE Dobra Energia

wtorek, 18 czerwca 2024

Projekt „Biblioteki Pełne Dobrej Energii” w Woli Wapowskiej

W projekcie „Biblioteki Pełne Dobrej Energii” uczestniczyła filia w Woli Wapowskiej.

GALERIA ZDJĘĆ 

W ramach projektu przeprowadzono trzy tematyczne spotkania z przedszkolakami ze Szkoły Podstawowej w Woli Wapowskiej. Zajęcia te miały na celu wzmacnianie i poszerzanie wiedzy dotyczącej ekologii, zmian klimatycznych oraz odnawialnych źródeł energii Do tego celu podczas spotkań wykorzystano książki, które otrzymaliśmy w ramach grantu projektowego z Fundacji PVE Dobra Energia z siedzibą w Białych Błotach.

W piątek 17 maja 2024 r bibliotekarka z Woli Wapowskiej przeprowadziła pierwsze spotkanie pt. „Uratujmy naszą ziemię” z dwiema grupami przedszkolnymi: 0A i 0B. Podczas spotkania dzieci wysłuchały dwóch opowiadań o przygodach pingwina Pingo Nieznośne śmieci w oceanach oraz Kreatywny recykling i tajemnicza skrzynia z teatru kamishibai. Następnie pani Monika wyjaśniła pojęcie recyklingu, zasady segregacji odpadów oraz jak dać drugie życie już wykorzystanym przedmiotom. Na zakończenie wszystkie dzieci wzięły udział w segregacji odpadów według obowiązujących zasad. selektywnej zbiórki odpadów. Na zakończenie spotkania został ogłoszony konkurs plastyczny „Chrońmy naszą planetę dzięki OZE”.

Kolejne zajęcia „Chodź na dwór. Praktyczne ćwiczenia z przyrody” odbyły się w dniach 5 i 6 czerwca 2024r . Bibliotekarka wraz z dziećmi wybrała się na spacer. Wstępem do przygody w otaczającym świecie były fragmenty książki Klimat o energii pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznych i wiatraków. Podczas wycieczki po okolicy przedszkolaki wzięły udział w poszukiwaniu i identyfikowaniu roślin, które zostały zebrane do koszyczków, aby stworzyć piękne prace plastyczne. Była to dla wszystkich ciekawa lekcja o energii i o rozpoznawaniu roślin , a także kreatywne warsztaty, które przybliżyły wiedzę o przyrodzie w najbliższej okolicy.

Ostatnie zajęcia „O odnawialnych źródłach energii i o sposobach ochrony planety” odbyły się w dniach 11 i 12 czerwca 2024 r. Zajęcia rozpoczęły się od czytania fragmentów następujących pozycji książkowych Jak być Eko, czyli wiersze ekologiczne oraz Możemy uratować naszą ziemię. Przedszkolaki dowiedziały się o dziesięciu cennych radach, jak chronić środowisko, w którym żyjemy. Na koniec spotkania obie grupy pokolorowały plakat promujący zachowania i działania, aby ziemia była czystą i zdrową planetą. Podczas tego spotkania nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu plastycznego i wręczenie nagród.

Działania realizowane były w ramach ogólnopolskiego projektu „Biblioteki pełne Dobrej Energii” prowadzonego przez Fundację PVE Dobra Energia.

Linki dotyczące projektu: https://pvedobraenergia.pl/ https://pvedobraenergia.pl/projekty/biblioteki-pelne-dobrej-energii/ https://www.facebook.com/FundacjaPVEDobraEnergia?locale=pl_PL

poniedziałek, 17 czerwca 2024

Ostanie spotkanie z „Podróżami z walizką do świata bajki” – filia Wola Wapowska

W piątek 14 czerwca 2024 r. bibliotekarka z Woli Wapowskiej spotkała się w bibliotece z dziećmi, aby wybrać się w ostatnią w tym roku szkolnym „Podróż z walizką do świata książki”. Tym razem w walizce była tylko jedna książka Lato Stiny L. Anderson, idealnie pasująca do zbliżających się wakacji.

Stina spędza lato u dziadka na wyspie, łowią razem ryby, dziewczynka lubi zbierać rzeczy, które wyrzuca morze na brzeg. Na wyspie mieszka też Bujda - przyjaciel dziadka, który opowiada niesamowite historie. Czytając te książkę warto podkreślić, że największym skarbem, który ma Stina, jest bliska relacja z dziadkiem, pełna miłości, ciepła i spokoju. Relacja, w której obie strony słuchają siebie nawzajem oraz darzą się szacunkiem.

Czytanie dzieciom to niezwykle ważny element ich rozwoju, który przynosi wiele korzyści - rozwija słownictwo, logiczne myślenie, wyobraźnię oraz kreatywność. Wspieramy także nawyk sięgania po książki i mamy nadzieję, że literatura będzie im towarzyszyć przez całe życie.

Chciałabym podziękować paniom z za poświęcony czas oraz za współpracę z biblioteką. Na koniec spotkania panie i dzieci otrzymały biblioteczne upominki.

piątek, 14 czerwca 2024

Dyskusyjny Klub Książki - filia Zagople

W czwartek 13 czerwca w filii na Zagoplu odbyło się spotkanie czytelniczek z DKK, które rozmawiały o dwóch książkach: Lato z Ritą A. Szczęsnej i Nie jestem twoim Polakiem. Reportaż o Norwegii E. Sapieżyńskiej.

Kolejne spotkanie odbędzie się 18 lipca 2024 r.

wtorek, 11 czerwca 2024

Wystawa fotografii „Zatrzymani w kadrze”

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów, który jest obchodzony 9 czerwca, przygotowaliśmy wystawę pt. „Zatrzymani w kadrze” - Mieszkańcy Kruszwicy na dawnej fotografii. Zdjęcia przekazane przez mieszkańców kruszwickiej bibliotece do Centrum Archiwistyki Społecznej zawisły w oknach naszej książnicy.
Zapraszamy do oglądania zdjęć i dzielenia się z nami wspomnieniami.

poniedziałek, 10 czerwca 2024

Konkurs plastyczny „Chrońmy naszą planetę dzięki OZE”

W dniach 15.05–05.06.2024 r. odbywał się konkurs plastyczny dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas zerowych, które brały udział w projekcie „Biblioteki Pełne Dobrej Energii” realizowanym przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Przybyszewskiego w Kruszwicy w filiach bibliotecznych: Chełmce, Polanowice i Wola Wapowska znajdujących się na terenach wiejskich.

Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska.

Na konkurs wpłynęło 41 prac plastycznych.

Jury – Agnieszka Kułacz (przewodnicząca) oraz Katarzyna Woźniak i Izabela Sieradzka – postanowiło nagrodzić następujących uczestników konkursu:

Kategoria 3-latki:

  • I miejsce Maria Kotas (Oddział Przedszkolny przy SP w Chełmcach)
  • II miejsce Maria Grobelska (Oddział Przedszkolny przy SP w Chełmcach)
  • III miejsce Hanna Starosta (Oddział Przedszkolny przy SP w Polanowicach)

Kategoria 4-latki:

  • I miejsce Paweł Mikołajewski (Oddział Przedszkolny przy SP w Chełmcach)
  • II miejsce Aleksander Jaskólski (Oddział Przedszkolny przy SP w Chełmcach)
  • III miejsce Wojciech Smykowski (Oddział Przedszkolny przy NSP w Racicach)
  • Wyróżnienia: Zofia Łysiak i Zuzanna Piskorz (Oddział Przedszkolny przy SP w Polanowicach)

Kategoria 5-latki:

  • I miejsce Marcel Piechnik (Oddział Przedszkolny przy SP w Polanowicach)
  • II miejsce Maciej Burdziński (Oddział Przedszkolny przy SP w Polanowicach)
  • III miejsce Jakub Pecyna (Oddział Przedszkolny przy SP w Chełmcach)
  • Wyróżnienia: Milena Śnieć (Oddział Przedszkolny przy SP w Chełmcach) i Alan Burdziński (Oddział Przedszkolny przy SP w Polanowicach)

Kategoria 6-latki:

  • I miejsce Stanisław Jóźwiak( Oddział Przedszkolny przy SP w Polanowicach)
  • II miejsce Marcel Śnieć (Oddział Przedszkolny przy SP w Chełmcach)
  • III miejsce Michał Jóźwiak (Oddział Przedszkolny przy SP w Polanowicach)

Kategoria 7-latki:

  • I miejsce Maja Pecyna (Oddział Przedszkolny przy SP w Chełmcach)
  • II miejsce Mikołaj Pieczyński (Oddział Przedszkolny przy SP w Chełmcach)
  • III miejsce Hanna Skrzypińska (Oddział Przedszkolny przy SP w Woli Wapowskiej)

Ponadto postanowiono przyznać wyróżnienie dla grupy przedszkolaków z Oddziału Przedszkolnego przy NSP w Racicach za bardzo ciekawe i estetycznie wykonane prace.

Nagrodzone prace można oglądać w kruszwickiej bibliotece przy ul. Rybackiej 22.

Wręczenie nagród odbędzie się w filiach bibliotecznych w Chełmcach, Polanowicach i Woli Wapowskiej.

piątek, 7 czerwca 2024

Dyskusyjny Klub Książki - filia Wola Wapowska

We wtorek 4 czerwca 2024 r. w bibliotece w Woli Wapowskiej odbyło się kolejne spotkanie czytelniczek z DKK. Tematem rozmowy była książka Mała kawiarenka w Kopenhadze J. Caplin. 

Na następne spotkanie zapraszam 1 lipca 2024 r. o godz. 14.00, a tematem rozmowy będzie powieść M. Mikos Wróć do mnie.

poniedziałek, 3 czerwca 2024

„Biblioteki Pełne Dobrej Energii”

Organizatorem akcji skierowanej do bibliotek na terenach wiejskich jest Fundacja PVE Dobra Energia w Białych Błotach.

Spotkania dla dzieci w oddziałach przedszkolnych odbywają się w Chełmcach, Polanowicach i w Woli Wapowskiej od 15 maja do 15 czerwca 2024 roku. Książki, które otrzymaliśmy w ramach grantu, uatrakcyjnią prowadzenie warsztatów i podniosą poziom wiedzy dotyczącej troski o środowisko naturalne, ekologii, odnawialnych źródeł energii i zmian ekologicznych.

Celem projektu „Biblioteki Pełne Dobrej Energii” jest wzmacnianie społeczności lokalnych z terenów wiejskich, podnoszenie poziomu wiedzy dotyczącej troski o środowisko naturalne, ekologii, odnawialnych źródeł energii, a także rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży naukami przyrodniczymi.

https://pvedobraenergia.pl/

https://pvedobraenergia.pl/projekty/biblioteki-pelne-dobrej-energii/

https://www.facebook.com/FundacjaPVEDobraEnergia?locale=pl_PL