Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kruszwicy z filią w Polanowicach uczestniczyła w projekcie „Biblioteki Pełne Dobrej Energii”.
Bibliotekarka przeprowadziła trzy spotkania w oddziałach przedszkolnych przy Niepublicznej Szkole Podstawowej w Racicach i przy Szkole Podstawowej w Polanowicach. Zajęcia te miały na celu wzmacnianie i poszerzanie wiedzy dotyczącej ekologii, zmian klimatycznych oraz odnawialnych źródeł energii Do tego celu podczas spotkań wykorzystano książki, które otrzymaliśmy w ramach grantu projektowego z Fundacji PVE Dobra Energia z siedzibą w Białych Błotach.
Pierwsze zajęcia „Uratujmy naszą ziemię” odbyły się 22 maja w grupie przedszkolnej w Polanowicach, a 24 maja ten sam temat był poruszony z przedszkolakami w Racicach. Dzieci wysłuchały opowiadań z teatru kamishibai o przygodach pingwinka Pingo Nieznośne śmieci w oceanach oraz Kreatywny recykling i tajemnicza skrzynia. Następnie rozmawialiśmy o zaśmiecaniu wód, o ochronie organizmów w nich żyjących i o sposobach dbania o czystość w zbiornikach wodnych i na plażach.
„O odnawialnych źródłach energii i o sposobach ochrony planety” to kolejny temat zajęć dla przedszkolaków w Racicach i Polanowicach. Podczas spotkań dla obu oddziałów przedszkolnych, które miały miejsce 27 maja, bibliotekarka rozmawiała z najmłodszymi o odnawialnych źródłach energii, o panelach fotowoltaicznych i energii pozyskiwanej z wiatraków. Podczas spotkania dzieci uzyskały informacje o konkursie plastycznym „Chrońmy naszą planetę dzięki OZE”.
Natomiast 12 czerwca w filii bibliotecznej w Polanowicach miało miejsce wręczenie nagród dzieciom, które zwyciężyły w tym konkursie.
Ostatnie spotkanie ze światem przyrody i ekologii miało miejsce podczas wycieczki po najbliższej okolicy. W Racicach było to 14 czerwca, a w Polanowicach 18 czerwca. Przedszkolaki wcieliły się w role detektywów przyrodniczych z lupą, lornetką i kompasem w dłoni. Wstępem do odkrywania przyrody były opowiadania Po co wieje wiatr i Futuropolis – miasto jutra. Podczas spaceru podróżnikom drogę wskazywał kompas. Dzieci nasłuchiwały śpiewu ptaków, a przy pomocy lup i lornetek identyfikowały i oglądały w powiększeniu owady, robaki oraz rośliny. Na zakończenie wycieczek odbył się piknik, podczas którego dzieci mogły dłużej obcować z przyrodą.
Działania realizowane były w ramach ogólnopolskiego projektu „Biblioteki Pełne Dobrej Energii” prowadzonego przez Fundację PVE Dobra Energia.
Linki dotyczące projektu: https://pvedobraenergia.pl/ https://pvedobraenergia.pl/.../biblioteki-pelne-dobrej.../ Fundacja PVE Dobra Energia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz