środa, 3 lipca 2024

„Biblioteki Pełne Dobrej Energii” w filiach Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kruszwicy

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kruszwicy uczestniczyła w projekcie „Biblioteki Pełne Dobrej Energii” w ramach konkursu skierowanego do bibliotek znajdujących się na terenach wiejskich. Zajęcia dla dzieci zostały przeprowadzone w filii w Chełmcach, Polanowicach i Woli Wapowskiej. W ramach projektu na przełomie maja i czerwca odbyły się trzy tematyczne spotkania z przedszkolakami z Szkół Podstawowych w Chełmcach, Polanowicach, Racicach i Woli Wapowskiej.

„Uratujmy naszą ziemię” – pod takim hasłem miały miejsce spotkania z teatrem kamishibai i pingwinem Pingu. Odbył się także konkurs plastyczny dla dzieci biorących udział w projekcie pt. „Chrońmy naszą planetę dzięki OZE”, na który wpłynęła bardzo duża ilość prac wykonanych różnymi technikami. Ostatnimi zaplanowanymi warsztatami dla przedszkolaków były wycieczki przyrodnicze po najbliżej okolicy, podczas których wykorzystano książkę Chodź na dwór. Praktyczne ćwiczenia z przyrody. Zajęcia te miały na celu wzmacnianie i poszerzanie wiedzy dotyczącej ekologii, zmian klimatycznych oraz odnawialnych źródeł energii. Do tego celu podczas spotkań wykorzystano książki, które uatrakcyjniły zajęcia. Otrzymaliśmy je w ramach grantu projektowego z Fundacji PVE Dobra Energia z siedzibą w Białych Błotach. 

Podczas tych cyklicznych spotkań dzieci miały możliwość znaleźć odpowiedzi na pytania, dlaczego warto dbać o środowisko i jak tego dokonać. Dzięki tym warsztatom przedszkolaki miały kontakt z opowiadaniami, które poruszają te ważne problemy dzisiejszego świata. Podczas wykonywania prac plastycznych wykorzystały swoją wyobraźnię i wykazały się kreatywnością. Natomiast podczas wycieczek uczestnicy stali się przyrodniczymi detektywami, prowadzili obserwację owadów, a po ścieżkach prowadził ich kompas. Na zakończenie wycieczek część grup odpoczywała na pikniku, a pozostali wykonywali przestrzenne prace plastyczne z zebranych roślin.

Działania realizowane były w ramach ogólnopolskiego projektu „Biblioteki Pełne Dobrej Energii” prowadzonego przez Fundację PVE Dobra Energia.

Brak komentarzy: