poniedziałek, 12 sierpnia 2024

Standardy Ochrony Małoletnich w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Kruszwicy (wersja skrócona)

 STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

W MIEJSKO-GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W KRUSZWICY

(wersja skrócona)


1.     Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników Biblioteki jest działanie dla dobra małoletniego i w jego najlepszym interesie. Członkowie personelu traktują małoletniego z szacunkiem oraz uwzględniają jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez członków personelu wobec małoletnich przemocy w jakiejkolwiek formie.
2.       Pracownik zobowiązany jest do utrzymywania profesjonalnej relacji z małoletnimi i każdorazowego rozważenia, czy jego reakcja, komunikat bądź działanie wobec małoletniego są odpowiednie do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe.
3.       Decyzje dotyczące małoletniego powinny zawsze uwzględniać jego oczekiwania, ale również brać pod uwagę bezpieczeństwo innych osób.
4.       Pracownik zobowiązany jest do równego traktowania małoletnich, niezależnie od ich płci, orientacji seksualnej, wyznania, pochodzenia etnicznego czy też niepełnosprawności.
5.       Pracownik zobowiązany jest do zachowania w poufności informacji uzyskanych w związku z pełnioną funkcją lub wykonywaną pracą, dotyczących zdrowia, potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych, seksualności, orientacji seksualnej, pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądów politycznych lub przekonań religijnych małoletniego.
6.       Pracownik nie może utrwalać wizerunków małoletnich w celach prywatnych, a także zawodowych, jeżeli opiekun nie wyraził na to zgody.
7.       Każde przemocowe zachowanie wobec małoletniego jest niedozwolone.
8.       Pracownikowi nie wolno dotykać małoletniego w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany. Kontakt fizyczny z małoletnim nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany.
9.       Pracownicy w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na symptomy krzywdzenia małoletnich. Jeżeli z objawami u małoletniego współwystępują niepokojące zachowania rodziców lub opiekunów, to podejrzenie, że małoletni jest krzywdzony, jest szczególnie uzasadnione.
10.   W sytuacji zagrożenia życia i zdrowia małoletniego, pracownicy niezwłocznie informują odpowiednie osoby / służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 999.
11.   Jeżeli wobec małoletniego popełniono przestępstwo, Dyrektor zawiadamia właściwe organy ścigania. Jeśli rodzice / opiekunowie nie chcą pomóc skrzywdzonemu małoletniemu, Dyrektor przekazuje tę informację odpowiednim służbom.
12.   W przypadku skrzywdzenia małoletniego przez inne dziecko ustala się przebieg zdarzenia i informuje o nim rodziców / opiekunów zaangażowanych, a w razie potrzeby także odpowiednie służby.
13.   Pracownik ma obowiązek zachowania tajemnicy danych osobowych małoletniego.
14.   Pracownik nie udostępnia przedstawicielom mediów informacji o małoletnim ani o jego opiekunie.
15.   Pracownicy uznając prawo małoletniego do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewniają ochronę wizerunku małoletniego.
16.   W celu uzyskania zgody opiekuna małoletniego na utrwalanie wizerunku małoletniego, pracownik może skontaktować się z jego opiekunem i ustalić procedurę uzyskania zgody.
17.   Biblioteka zapewnia dostęp do Internetu wszystkim użytkownikom. W przypadku dzieci dostęp odbywa się pod nadzorem pracownika, który informuje małoletnich o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Sieć jest monitorowana w celu identyfikacji ewentualnych nadużyć oraz zabezpieczona przed niebezpiecznymi treściami poprzez odpowiednie oprogramowanie.

Brak komentarzy: