W środę 26 kwietnia 2023 r. odbyły się zajęcia z grupami maluszków i starszaków z przedszkola w Szkole Podstawowej w Polanowicach.
Dzieci wykonywały kolaże z wycinków i gazet i czasopism. Powstały piękne, kolorowe prace małych artystów.
Oficjalny blog Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Przybyszewskiego w Kruszwicy
W środę 26 kwietnia 2023 r. odbyły się zajęcia z grupami maluszków i starszaków z przedszkola w Szkole Podstawowej w Polanowicach.
Dzieci wykonywały kolaże z wycinków i gazet i czasopism. Powstały piękne, kolorowe prace małych artystów.
W piątek 28 kwietnia „O darach natury” rozmawiali członkowie Klubu Seniora działającego przy Stowarzyszeniu Edukacji i Rozwoju „Amicus”.
W czwartek 27 kwietnia 2023 r. kruszwicką bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy I technikum z Zespołu Szkół im. Kazimierz Wielkiego w Kruszwicy. Podczas spotkania dowiedzieli się o zasobach naszego księgozbioru oraz na jakich zasadach działa elektroniczny system wypożyczania. Poznali także regulamin biblioteki.
Była to również okazja do podzielenia opiniami o literaturze czytanej obecnie przez młodzież. Uczniowie zapoznali się z nowościami wydawniczymi, które są w naszej bibliotece.
W środę 26 kwietnia 2023 r. bibliotekarka z naszej biblioteki odwiedziła uczniów trzech klas: II, III i IV w Szkole Podstawowej im. Marii Patyk w Sławsku Wielkim.
Lekcje biblioteczne były poświęcone akcji „ŁączyNasPamieć” oraz patronce roku 2023 Wisławie Szymborskiej, której plastyczna twórczość stała się inspiracją do tworzenia kolaży.
Dwa spotkania , w których uczestniczyli uczniowie z klas II, III i IV, poświęcone były 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Dzieci wysłuchały opowiadania P. Beręsewicza Strasznie, strasznie. Było ono wstępem do rozmowy o wydarzeniach z czasów II wojny światowej oraz o tym, że dzięki odwadze i poświeceniu ludzi z tamtych lat możemy żyć w wolnym kraju. Uczniowie dowiedzieli się o żonkilach i historii, która związana jest z symbolem tego wydarzenia. Na zakończenie spotkania w ramach akcji #ŁączyNasPamięć uczniowie wykonali papierowe żółte żonkile i chwilą ciszy uczcili powstańców.
W dniu 25 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kruszwicy wzięli udział w akcji „Żonkile 2023”, która zorganizowana została w 80. rocznice powstania w getcie warszawskim.
Uczniowie wysłuchali opowiadani Pamięć drobinek Z. Staneckiej, a następnie własnoręcznie wykonali papierowe żonkile - znak pamięci o powstaniu. Z żółtych kwiatów powstał plakat.
W dniu 24 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Woli Wapowskiej wzięli udział w akcji „Żonkile 2023” upamiętniającej 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim.
Dzieci wysłuchały opowiadania Było – nie ma – jest K. Jackowskiej-Enemuo, następnie odbyła się rozmowa o emocjach, jakie towarzyszyły uczniom podczas słuchania tekstu, czyli o tęsknocie i wspomnieniach. Na koniec spotkania dzieci wykonały papierowe żonkile.
We wtorek 25 kwietnia 2023 r. w bibliotece w Woli Wapowskiej odbyło się spotkanie czytelniczek z DKK. Podczas spotkania rozmawialiśmy o książce Kilka słów o miłości T. Kieres. Kolejne spotkanie odbędzie się 18 maja, a tematem dyskusji będzie książka Po latach w Paryżu E. Carey.
W związku z obchodami roku Wisławy Szymborskiej panie poznały felietony Lektury nadobowiązkowe, wysłuchały tekstu Nasz Wiek XX, a następnie każda uczestniczka wykonała kolaż czyli wyklejankę.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który jest obchodzony 23 kwietnia, wspólnie z uczestnikami ŚDS czytaliśmy i rozmawialiśmy o książkach.
Na początku spotkania bibliotekarz opowiedział o wyjątkowych książkach – słuchacze dowiedzieli się, jak wygląda najmniejsza książka i ile centymetrów mierzy największy tom; poznali najbardziej znane książki na świecie oraz te najdroższe i najcenniejsze.Bibliotekarz opowiedział o zbiorach kruszwickiej biblioteki i przeczytał dwie pozycje wybrane przez uczestników – fragment Marii Antoniego Malczewskiego napisanej w XIX wieku zaskoczył słuchaczy archaicznym słownictwem. Drugą pozycją była Książka bez obrazków – bibliotekarz czytał jej tekst, a uczestnicy powtarzali niektóre słowa. Dużo śmiechu wywołała Książka z dziurą.
Czytaniu towarzyszyły ćwiczenia i zabawy ruchowe. Uczestnicy zapoznali się również z maszyną do pisania.
W dniu 17 kwietnia 2023 r. odbyły się zajęcia z uczniami klasy VIII Szkoły Podstawowej w Polanowicach. Tematem zajęć były kolaże czyli wyklejanki. W takich samych warsztatach w dniu 20 kwietnia wzięli udział uczniowie z klasy II.
Uczestnicy zajęć wykonywali kolaże wzorując się na pracach Wisławy Szymborskiej; wykorzystywali stare czasopisma, klej i nożyczki.
W dniu 21 kwietnia 2023 r. w czytelni kruszwickiej biblioteki odbyło się spotkanie członków klubu seniora działającego przy Stowarzyszeniu Edukacji i rozwoju „Amicus”.
Podczas spotkania przedstawiono relację z wizyty studyjnej w Campinie (Rumunia), która odbyła się w ramach międzynarodowego projektu Seniors+ join!. Prelegent opowiedział o pobycie w Bukareszcie, Campinie oraz o warsztatach z grupą rumuńskich seniorów.
Dnia 20 kwietnia 2023 r. bibliotekę odwiedziły dwie grupy przedszkolne z Przedszkola Samorządowego nr 3 im. Ewy Lewańskiej w Kruszwicy. Wizyta dzieci była okazją do zwiedzenia całej biblioteki i zapoznania się z księgozbiorem dziecięcym.
Podczas spotkania rozmawialiśmy o Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich. Dzieci wysłuchały opowiadania O dzieciach, które kochają książki oraz Książka z dziurą, która okazała się świetną zabawą. Dzięki niej przedszkolaki gotowały zupę, karmiły dziecko, wcielały się w króla i królową czy grali w koszykówkę wykorzystując do tego celu piłkę zrobioną z kartki papieru.
Ten rok został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Wisławy Szymborskiej – poetki, felietonistki i tłumaczki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla, znanej także z tworzenia „wyklejanek”.
Z tej okazji w dniach 18 i 20 kwietnia 2023 r. bibliotekarka z Woli Wapowskiej odwiedziła uczniów klas II i VI w miejscowej szkole podstawowej. Tematem przeprowadzonych lekcji bibliotecznych była postać poetki, a następnie zostały przeprowadzone warsztaty „Kolaże z Szymborską”.
Do tej akcji włącza się również kruszwicka biblioteka. W najbliższym czasie odbędą się spotkania z uczniami w szkołach, gdzie bibliotekarze będą rozmawiać o tym wydarzeniu, a uczestnicy wykonają żonkile, które są symbolem powstania.
Link do programu obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.Kolejnym etapem spotkanie było przeczytanie książki wybranej przez
uczestników spotkania. Dzieci wysłuchały opowiadania Nie lubię książek. Koniec
kropka. Następnie rozmawialiśmy, o tym, że warto czytać książki.
Potem dzieci zostały podzielone na dwie grupy: chłopców i dziewczynki. W ramach upamiętnienia roku Wisławy Szymborskiej stworzyły dwa kolaże związane tematycznie z biblioteką i książkami.
Na zakończenie odwiedzin w bibliotece dzieci spędziły czas
wśród książek, czasopism i zabawek.