sobota, 28 września 2024

Dzień Głośnego Czytania w Chełmcach

W związku z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania bibliotekarka z Chełmc odwiedziła grupę przedszkolaków ze szkoły podstawowej w Chełmcach.

Dzieci wysłuchały opowiadania Tupcio Chrupcio – Przedszkolak na medal E. Piotrowskiej, a następnie oglądały kolorowe książeczki ze zbiorów biblioteki.

Dyskusyjny Klub Książki – filia Chełmce

W środę 25 września 2024 r. w filii Chełmce odbyło się spotkanie czytelniczek z Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem rozmowy była książka Wróć do mnie M.
Mikos.

Kolejne spotkanie odbędzie się 23 października 2024 r. o godz. 16.00,a tematem rozmowy będzie powieść Powiedz mi, jak będzie S. Trojanowskiej.

piątek, 27 września 2024

Z uczestnikami ŚDS o podróżach

Dziś – 27 września – obchodzimy Światowy Dzień Turystyki. Z tej okazji zabraliśmy naszych przyjaciół z ŚDS Kruszwica w podróż dookoła świata.

Pan Jarek przybliżył uczestnikom różne oblicza i rodzaje turystyki. Opowiedział o różnicach kulturowych i zwyczajach na świecie oraz o książkach podróżniczych znajdujących się w kruszwickiej bibliotece. Wspólnie poznaliśmy sylwetki znanych podróżników. Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń i podsumowania tegorocznych wakacji.

Podczas spotkania bibliotekarz przeczytał opowiadanie Agnieszki Ginko Podróż Srebrnego. Był też czas na łamigłówki.

Dzień Głośnego Czytania w Polanowicach

W związku z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania bibliotekę w Polanowicach odwiedziła klasa 3 z miejscowej szkoły podstawowej z panią Joanną Kaliską. Uczniowie czytali legendę Wars i Sawa.

Natomiast uczniowie z klasy 4 z paniami Katarzyną Mądrowską i Teresą Czech czytali głośno legendy polskie Toruńskie pierniki i Smok Wawelski.

wtorek, 24 września 2024

„Sprawne ręce mam” – nowy cykl spotkań w Woli Wapowskiej

W bibliotece w Woli Wapowskiej rozpoczynamy nowy cykl spotkań pod hasłem „Sprawne ręce mam”. Warsztaty będą się odbywać dwa razy w miesiącu. Podczas spotkań uczestnicy będą mogli wykazać się swoją kreatywnością wykonując różne prace plastyczne. Celem zajęć jest pobudzenie wyobraźni i pomysłowości twórczej oraz kształtowanie wrażliwości na piękno i poczucie estetyki, a także ćwiczenie sprawności manualnej.

Pierwsze spotkanie odbyło się 23 września 2024 r., w pierwszy dzień kalendarzowej jesieni, z klasa 0a w SP Wola Wapowska. Na początku uczestnicy dowiedzieli się, jak jesień maluje liście w różne kolory, a te brązowe najbardziej szeleszczą. Dzieci przyniosły na zajęcia mnóstwo kolorowych liści, a następnie przy ich pomocy wypełniły kolorową ramkę tworząc jesienny witraż. Jest to prosta praca plastyczna dająca niezwykły efekt, a kolorowe witraże zawisną w oknach klasy.

poniedziałek, 23 września 2024

„PożegnajMY lato razem” – biblioteka dla dzieci

Kruszwicka biblioteka wzięła udział w wydarzeniu „PożegnajMY lato razem”, które odbyło się w dniu 22 września 2024 roku w pobliżu Wzgórza Zamkowego. Przygotowaliśmy atrakcje dla dzieci i dla dorosłych

Dzieci wzięły udział w kreatywnych warsztatach – robiły szare, papierowe myszki będące kubkami na długopisy i ołówki, jesienne jeże ze starych książek i kolorowe latawce z krepy. Były także stanowiska z bajkowymi kolorowankami, brokatowymi tatuażami, zwierzakami z balonów oraz układanką BAMP.

Wszystkie dzieci wychodziły z naszego namiotu z rękami pełnymi swoich kolorowych prac.

GALERIA ZDJĘĆ

„PożegnajMY lato razem” – biblioteka dla dorosłych

Dla seniorów i dorosłych uczestników imprezy kruszwiccy bibliotekarze przygotowali atrakcje związane z historią Kruszwicy. Obok naszego namiotu pojawiła się wystawa „Zatrzymani w kadrze. Mieszkańcy Kruszwicy na dawnej fotografii”. Ekspozycja cieszyła się ogromną popularnością zwłaszcza wśród starszych kruszwiczan, którzy ze wzruszeniem oglądali obrazy dwudziestowiecznego miasta i jego mieszkańców. Ponadto rozdawaliśmy ulotki zachęcające do tworzenia razem z biblioteką Cyfrowego Archiwum Kruszwicy.

Chętni brali udział w quizie „Nasze Miasto Kruszwica. Czy znasz? Czy pamiętasz?” Pytania dotyczyły znajomości naszego miasta – historii, sportu, kultury, przyrody i codziennego życia. Każda osoba, która udzieliła poprawnej odpowiedzi na pytanie, otrzymywała nagrodę.

GALERIA ZDJĘĆ

„Podróż z walizką do świata bajki”

W środę 18 września 2024 r., po wakacyjnej przerwie, zostały wznowione cykliczne spotkania z książką pn. „Podroż z walizką do świata bajki”.

Bibliotekarka wybrała książki, które zapakowała do walizki, z która odwiedziła klasę 0a w Szkole Podstawowej w Woli Wapowskiej. Podczas spotkania Sebastian wybrał z walizki książkę J. Olech Tytus-superpies. Tytus chodzi na dwóch łapach, ubiera się jak Sherlock Holmes i rozwiązuje najtrudniejsze zagadki kryminalne. Po przeczytaniu tej historii rozmawialiśmy tym, jak ważne jest pomaganie.

czwartek, 19 września 2024

Misie z przedszkola w bibliotece


W środę 17 września 2024 r. odwiedziła bibliotekę grupa Misiów z Przedszkola Samorządowego nr 3 w Kruszwicy. Tematem spotkania były lęki i nocne potwory. Wstępem do rozważań o oswajaniu lęków było opowiadanie Nic nie przestraszy misia.

Przedszkolaki opowiadały, czego się boją i jak walczyć z tymi potworami wyobraźnią. Następnie pani bibliotekarka narysowała postać potwora, którą dzieci ozdabiały wzorami wybieranymi przy pomocy rzutów kostką. Na każdej ściance był kształt szlaczka, który rysowało dziecko. W ten sposób powstał wesoły potworek, którego już nikt się nie bał.

Na zakończenie spotkania był również czas na zabawę i przeglądanie książeczek w bibliotece.

środa, 18 września 2024

Dzień Kropki w przedszkolu

W środę 18 września 2024 r. bibliotekarka odwiedziła grupę przedszkolaków w Szkole Podstawowej w Chełmcach. Wspólnie obchodziliśmy Dzień Kropki.

Dzieci wysłuchały opowiadania Miła Biedronka Urszuli Kozłowskiej, a następnie wszystkie przedszkolaki otrzymały kolorowankę do pokolorowania z bohaterką opowiadania.

poniedziałek, 16 września 2024

Dzień Kropki w żłobku

W poniedziałek 16 września 2024 r. po wakacyjnej przerwie wznowiliśmy cykliczne spotkania z dziećmi w kruszwickim żłobku.

Dzisiaj wspólnie obchodziliśmy Dzień Kropki. Była to okazja do wysłuchania opowiadania P. Reynoldsa Kropka i rozmowy o powstawaniu dzięki kropkom pięknych ilustracji. Następnie wszystkie dzieci otrzymały karty pracy w kształcie motyla. Ich zadanie polegało na ozdobieniu motyla kolorowymi kropkami. Praca, które powstały z okazji tego dnia, trafiły na „żłobkową” wystawę małego artysty, której autorami są dzieci z kruszwickiego żłobka.