środa, 16 kwietnia 2025

Projekt Nasza Mała Biblioteka – filia Zagople

W dniu 15 kwietnia 2025 r. filie na Zagoplu odwiedziła klasa IIa z SP nr 1 w Kruszwicy. Zajęcia odbyły się w ramach projektu Nasza Mała Biblioteka. Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania Petar chce wiedzieć, skąd się biorą dzieci? chorwackiej autorki S. Sesto. Następnie uczniowie omawiali książkę oraz rozmawiali o rodzinie, dziecięcej ciekawości i braku odpowiedzi na niektóre pytania. Pod koniec lekcji dzieci rozwiązywały Łamigłówki Literackie.

Na kolejnym spotkaniu poznamy książkę Rzepy.

wtorek, 15 kwietnia 2025

„Strofy znad Gopła” – regulamin konkursu



Patronat Honorowy:

 

 

Burmistrz Kruszwicy

Mikołaj Bogdanowicz

I WOJEWÓDZKI KONKURS POETYCKI

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY „STROFY ZNAD GOPŁA”

ORGANIZOWANY W RAMACH


XXXIV OGÓLNOPOLSKICH LITERACKICH SPOTKAŃ POKOLEŃ

KRUSZWICA–KOBYLNIKI 2025

REGULAMIN


I Cele konkursu:

·        promocja młodych twórców

·        pobudzanie wrażliwości poetyckiej

·        inspirowanie do aktywności twórczej

·        rozwijanie umiejętności kreatywnego pisania

·        rozwijanie zainteresowań i uzdolnień humanistycznych uczniów

·        doskonalenie umiejętności świadomego odbioru poezji

·        kształtowanie i rozwijanie kompetencji czytelniczych

·        rozwijanie świadomości językowej oraz kultury języka.

II Zasady konkursu:

·         Do udziału w konkursie zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 10 do 17 lat z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

·        Warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie 2 wierszy. Każdy tekst na osobnej kartce formatu A4, w 3 egzemplarzach (wydruk komputerowy). Zestaw wierszy należy spiąć za pomocą zszywacza. Na konkurs autor może przesłać tylko jeden zestaw wierszy. Tematyka wierszy jest dowolna, ale w związku z przypadającą w tym roku tysięczną rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski w 1025 roku mile będą widziane utwory nawiązujące do tego wydarzenia, a także wiersze o ziemi kujawskiej.

·        Wiersze zgłoszone na konkurs muszą stanowić pracę własną autora i nie mogą być wcześniej oceniane i nagradzane ani publikowane (również w Internecie). Nadesłane wiersze winny być napisane wyłącznie w języku polskim. W nadesłanym zestawie wierszy każdy tekst musi być opatrzony godłem (pseudonimem, nie znakiem graficznym). Do zestawu należy dołączyć kopertę z takim samym godłem, w której należy umieścić kartę zgłoszenia wraz
z oświadczeniami.

poniedziałek, 14 kwietnia 2025

„Łączy nas pamięć” – akcja „Żonkile” w SP Chełmce

W dniu 11 kwietnia 2025 r. uczniowie klasy 4 Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Chełmcach wzięli udział w akcji Żonkile 2025 upamiętniającej 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dzieci wysłuchały opowiadania Szuflada Z. Orlińskiej, którego akcja rozgrywa się w trakcie wojny, kiedy Żydzi byli zmuszeni do zamieszkania w getcie i do życia w bardzo trudnych warunkach. Na koniec dzieci wykonały papierowe żonkile będące symbolem pamięci.

Warsztaty wielkanocne w Chełmcach

W piątek 11 kwietnia 2025 r. w bibliotece w Chełmcach odbyły się świąteczne warsztaty dla dzieci. Uczestnicy warsztatów – korzystając z kreatywnych materiałów plastycznych – wykonali kolorowe świąteczne jajka akrylowe.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

W czwartek 10 kwietnia 2025 r. w bibliotece w Woli Wapowskiej odbyło się spotkanie czytelniczek DKK. Podczas spotkania omawialiśmy książkę Nie jesteś sama, Meredith C. Alexander. Następne spotkanie odbędzie się 12 maja 2025, a tematem dyskusji będzie powieść Kontrakt M. Osy.

Podczas spotkania miały miejsce warsztaty wiosenno-wielkanocne. Panie korzystały z różnorodnych materiałów – wstążek, kwiatków i kreatywnych dodatków i stworzyły piękne i kolorowe wianki na drzwi, które dodadzą świątecznego klimatu.

Promocja książki „Zamek kazimierzowski. Najnowsze badania”

W dniu 11 kwietnia 2025 r. w siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia odbyła się promocja książki Zamek kazimierzowski. Najnowsze badania. W spotkaniu wzięło udział trzech spośród wszystkich autorów monografii: historyk Dariusz Karczewski, archeolog Piotr Pawlak oraz Joanna Sawicka z IAiE PAN w Poznaniu.

Po przywitaniu przez Burmistrza Kruszwicy autorów i uczestników spotkania głos zabrał Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Dariusz Kurzawa, który – jako historyk naukowo związany z Kruszwicą – opowiedział o swojej pracy nad źródłami historycznymi i dziejami miasta.

Następnie prelekcję o kruszwickim zamku wygłosiła Joanna Sawicka, która pokrótce opowiedziała o historii wykopalisk archeologicznych w Kruszwicy (w grodzisku i na Wzgórzu Zamkowym), z których najważniejsze odbywały się od lat 70. XX wieku do 2020 roku. Na prezentacji były pokazane zdjęcia z wykopalisk, wizualizacje grodu i zamku, mapy i plany budowli oraz znaleziska – fragmenty ceramicznych i szklanych naczyń, pięknie zdobione kafle, broń i fragmenty zbroi, przedmioty codziennego użytku oraz ozdoby.

Na koniec spotkania autorzy odpowiadali na pytania publiczności i podpisywali egzemplarze monografii Zamek kazimierzowski.

Organizatorzy: Burmistrz Kruszwicy Mikołaj Bogdanowicz, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kruszwicy oraz Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.