poniedziałek, 23 października 2023

Generał Władysław Sikorski na Kujawach – wykład

Rada Powiatu Inowrocławskiego ogłosiła rok 2023 Rokiem Generała Władysława Sikorskiego mając na uwadze 80. rocznicę jego śmierci.

W dniach 17–27 października 2023 r. w klubie „Popiel” można oglądać wystawę poświęconą życiu generała Sikorskiego zorganizowaną przez CKiS „Ziemowit”. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kruszwicy zorganizowała wykład towarzyszący tej wystawie.

W dniu 23 października w klubie „Popiel” na Zagoplu wykład pt. „Gen. Władysław Sikorski: dowódca, polityk, mąż stanu i jego związki z Kujawami” wygłosił dr. hab. Tomasz Łaszkiewicz, historyk, pracownik toruńskiej pracowni Instytutu Historii PAN, zajmujący się historią Kujaw i Pomorza przełomu XIX i XX wieku, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Inowrocławiu, redaktor naczelny rocznika naukowego „Ziemia Kujawska”, przewodniczący Rady Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. We współpracy z władzami samorządowymi Gminy Dąbrowa Biskupia stara się utworzyć muzeum gen. Władysława Sikorskiego w Parchaniu, gdzie już przygotował największą wystawę biograficzną poświęconą tej postaci.

W swojej prelekcji Tomasz Łaszkiewicz skupił się na mniej znanych faktach z życia generała Sikorskiego – opisał jego trudne dzieciństwo, okres szkolny, studia i życie prywatne, przedstawił działalność polityczną, społeczną, wojskową i publicystyczną w czasie I wojny światowej, udział w Legionach Polskich, walkach o Lwów i wojnie 1920 roku. Prelegent dokładniej opowiedział o życiu Władysława Sikorskiego w okresie międzywojennym, ponieważ wtedy zaczęły się związki generała z Kujawami – w 1923 r. kupił ziemię i dworek we wsi Parchanie. W latach 1934–1939 Sikorski z rodziną zamieszał na stałe na Kujawach, pisał tu książki i artykuły do gazet, bywał w Inowrocławiu i w Toruniu, odwiedzał okoliczne dwory ziemiańskie. W kościele w Parchaniu wzięła ślub jego ukochana córka Zofia. Pod koniec wystąpienia doktor Łaszkiewicz krótko opowiedział o działalności generała Władysława Sikorskiego w czasie II wojny światowej oraz o katastrofie gibraltarskiej, a następnie odpowiadał na pytania publiczności.

Brak komentarzy: