W czwartek 25 kwietnia bibliotekarka odwiedziła klasy IVa i IVb. Tematem spotkania była akcja „Żonkile”. To coroczna inicjatywa społeczno-edukacyjna organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN mająca na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku.
Każdego roku tego dnia przypinane są żółte żonkile – symbol pamięci o tych wydarzeniach, który zapoczątkował Marek Edelman. Należał on do grona osób, które przeżyły te trudne czasy. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. W tym roku rocznica kwietniowego zrywu poświęcona została codziennej odwadze o utrzymanie się przy życiu, jaki i tej podejmowanej w walce, nawet wobec braku perspektyw na ocalenie.
Podczas zajęć rozmawialiśmy o dobrych i złych emocjach, które zawsze towarzyszyły, towarzyszą i będą towarzyszyć każdemu człowiekowi. Następnie uczniowie obejrzeli krótki animowany film „Było – nie ma – jest”, który był wstępem do rozmowy o przemijaniu i tęsknocie za osobami, których już nie ma.
Na zakończenie zajęć w ramach uczczenia pamięć i odwagi ludności w getcie warszawskim uczniowie wykonali papierowe żonkile, które przypięli do piersi. W ten sposób uczniowie klas czwartych oddali hołd tym, którzy walczyli Polskę. Pamięć o przeszłości będzie przypominać im, aby – pomimo podziałów – żyć razem w jednej grupie społecznej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz